Tahiti

V nekonečném modrém oceánu... V místě opředeném nekonečným množstvím legend a tabu... V místech, o kterých většina lidí jen sní... Uprostřed Tichého oceánu / Pacifiku... Tam najdete Tahiti! Když se ale podíváte na mapu detajlněji, zjistíte, že Tahiti není jediným ostrovem v této lokalitě snů! Patří sem jména jako Bora Bora, Moorea, Maupiti, Rangiora, Ahé, Nuku Hiva, Hiva Oa...

Jak říkal jeden náš kamarád, než za námi na Tahiti přiletěl: "na Google Earth jsem zoomoval a zoomoval, pak jsem našel jednu tečku (Tahiti) a pak jsem musel zoomovat dál, než se objevilo hodně dalších teček." To krásně vystihuje Francouzskou Polynésii! Přitom jen Francouzská Polynésie má oficiálně 118 ostrovů a je stovnatelně velká jako celá Evropa! Oficiálně se dělí na pět oblastí: Návětrné ostrovy ( Îles du Vent, jsou součástí Společenských ostrovů), Závětrné ostrovy ( Sous-le-Vent, jsou součástí Společenských ostrovů ), souostroví Markézy ( Îles Tuamotu Marquises ), souostroví Tuamotu - Gambierovy ostrovy ( Îles Tuamotu Tuamotu-Gambier ) a Jižní ostrovy, ke kterým patří i Bassovy ostrovy ( Îles Australes a Îles (de) Bass ). Já si je pro další popis rozdělím pouze na tři oblasti: Markézy, Tuamotu a Společenské ostrovy.

 

bora bora

 

Jaké vás čeká počasí ve Francouzské Polynésii? Určitě krásné, ale pojďme si k tomu napsat něco více! Více méně celá Polynésie se nachází v pasátové oblasti jižního Tichého oceánu, což znamená, že celoročně můžete počítat s jihovýchodním větrem. Stav moře cca. 3 - 4Bft, výjmečně 6 - 7 Bft . Nejlepší podmínky zde najdete od května do října. V tuto dobu je pasát v plné síle a jen vyjímečně ho narušují krátké bouřky či bezvětří. Od prosince do března - což je zde léto, se pasát zmírňuje a hrozí riziko výskytu tropických bouří. Tropické bouře v jižním Pacifiku vznikají právě nad touto oblastí a postupují na západ, proto tu nebývají tak časté a tak intenzivní jako např. v Karibiku, nicméně je nelze podceňovat! V tuto dobu se nedoporučuje plout jinde než po Společenských ostrovech. Ne, že vás tam bouře minou, ale alespoň je zde pár relativně bezpečných přístavů...

Společenské ostrovy

Společenské ostrovy pojmenoval největší mořeplavec všech dob, kapitán James Cook jako Society Islands. Podle některých zdrojů na počest Britské Královské společnosti, která stála za jeho objevnými plavbami do Pacifiku. Cook sám však uvádí v lodním deníku, že ostrovy tak pojmenoval protože leží "společně jeden vedle druhého". To se dá docela chápat, protože v obrovské rozloze Tichého oceánu leží tyto ostrovy na dohled, nebo takřka na dohled. Patří sem ostrovy Mehtia, Tahiti, Moorea, Maiao, Tetiaroa - jako Návětrné a Huahine, Bora-Bora, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Tupai, Mopelia, Scilly, Motu One jako Závětrné. Společenské ostrovy jsou také oblastí, kam míří většina turistů a kde se můžete plavit s pronajatou jachtou i vy!

Mají pro to všechny předpoklady. Tahiti je centrem celé této oblasti a jediným místem, kam míří mezinárodní lety z celého světa. Je také jediným místem, kde se dá "všechno" koupit. Ostatní ostrovy už jsou jen více a více odlehlé... Přeplavby mezi těmito ostrovy se pohybují od 5 Nm do 70 Nm, takže se dá vyjít i pouze s denními přejezdy a zároveň je tato oblast vcelku dobře zmapovaná, takže některé dojezdy se nechají naplánovat i po západu slunce.

Tuamotu

Když si vybavím Tuamotu, vždy si vzpomenu na slova, která jsem slyšel dávno před tím, než jsem tudy sám plul: ,,Tuamotu jsou krásný, ale nejsou vidět!" A pak, jak se blížíme k prvnímu atolu: 10 mil do cíle a nic... 5 mil do cíle a nic... 2 míle do cíle... palmy! Jako by rostly jen tak z moře! Před érou GPS to byla noční můra všech navigátorů!

Souostroví Tuamotu se nachází přibližně 180 Nm severovýchodně od Tahiti v délce asi 1500 km a táhne se jihovýchodním směrem. Jde o největší řetězec korálových atolů na světě! Nejvyšší místa těchto ostrovů mají nadmořskou výšku jen několik málo metrů, nejvyšší místo je bezejmenný bod 6 metrů nad hladinou moře...

Pokud se vydáte s plachetnicí na Tuamotu, budete potřebovat více času. Ze společenských ostrovů to bývá nepříjemná plavba proti větru a vlnám. Noční přejezdy mezi atoly nejsou problém, ale je potřeba dobré načasování pro vjezd přímo do atolu. Vzhledem k nepřesným mapám se po atolech můžete pohybovat pouze ve dne, kdy vidíte korálové hlavy a s velkou opatrností! Mapy většinou uvádějí použitelný koridor ke kotvišti a zbytek jsou bílá místa! Unsurveyed area... není vyjímkou, že přijedete na kotviště, kde mapa uvádí 6 m hloubku a ve skutečnosti je tam 30 m! Čtěte pečlivě navigační příručky, ty bývají přesnější!

Markézy

Moje vzpomínka na Markézy je trochu jako ve snu... Představte si 3200Nm... 24 dnů nonstop plavby širým oceánem... Ráno vyhlížíte mraky, ze kterých postupně rozlišujete kontury ostrova... Je to pohádkový ostrov, je obrovský a jeho vrchol ční nad mraky ale je to stále jen ostrov... Přijíždíte blíže a vidíte, jak se o obrovské a nepřístupné útesy tříští oceánský příboj... A odpoledne zakotvíte v zátoce snů na Hiva Oa...

Na Markézy se sice dá dostat i na lodi ze Společenských ostrovů, ale je to náročná plavba a to jak časově, tak i počasím. Zhruba 800 Nm z Tahiti a to proti větru, vlnám a proudu. Pokud mohu doporučit - sem už neplout pronajatou lodí, ale při návštěvě Polynésie si sem odskočte na dva dny z Tahiti letadlem!

Markézy jsou ostrovy, keré se hodně liší od ostatních. Markézy jsou mnohem nepřístupnější, ostrovy jsou vyšší a drsnější než jinde, nemají vnější barierový útes a ani lagunu. Liší se i zdejší kultura - jazyk, tance, kuchyně... Pokud by nepatřily pod Francouzskou Polynésii, určitě by je všichni považovali za úplně jinou zemi a místní lidé to vidí podobně.

 

Polynésie mapa

 

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Polynésii, určitě se na nás obraťte a pomůžeme vám vše připravit a naplánovat!

 
Pronájem lodí