Tahiti

V nekonečném modrém oceánu… V místě opředeném nekonečným množstvím legend a tabu… V místech, o kterých většina lidí jen sní… Uprostřed Tichého oceánu / Pacifiku… Tam najdete Tahiti! Když se ale podíváte na mapu detajlněji, zjistíte, že Tahiti není jediným ostrovem v této lokalitě snů! Patří sem jména jako Bora Bora, Moorea, Maupiti, Rangiora, Ahé, Nuku Hiva, Hiva Oa…

Jak říkal jeden náš kamarád, než za námi na Tahiti přiletěl: “na Google Earth jsem zoomoval a zoomoval, pak jsem našel jednu tečku (Tahiti) a pak jsem musel zoomovat dál, než se objevilo hodně dalších teček.” To krásně vystihuje Francouzskou Polynésii! Přitom jen Francouzská Polynésie má oficiálně 118 ostrovů a je stovnatelně velká jako celá Evropa! Oficiálně se dělí na pět oblastí: Návětrné ostrovy ( Îles du Vent, jsou součástí Společenských ostrovů), Závětrné ostrovy ( Sous-le-Vent, jsou součástí Společenských ostrovů ), souostroví Markézy ( Îles Tuamotu Marquises ), souostroví Tuamotu – Gambierovy ostrovy ( Îles Tuamotu Tuamotu-Gambier ) a Jižní ostrovy, ke kterým patří i Bassovy ostrovy ( Îles Australes a Îles (de) Bass ). Já si je pro další popis rozdělím pouze na tři oblasti: Markézy, Tuamotu a Společenské ostrovy. 

Jaké vás čeká počasí ve Francouzské Polynésii? Určitě krásné, ale pojďme si k tomu napsat něco více! Více méně celá Polynésie se nachází v pasátové oblasti jižního Tichého oceánu, což znamená, že celoročně můžete počítat s jihovýchodním větrem. Stav moře cca. 3 – 4Bft, výjmečně 6 – 7 Bft . Nejlepší podmínky zde najdete od května do října. V tuto dobu je pasát v plné síle a jen vyjímečně ho narušují krátké bouřky či bezvětří. Od prosince do března – což je zde léto, se pasát zmírňuje a hrozí riziko výskytu tropických bouří. Tropické bouře v jižním Pacifiku vznikají právě nad touto oblastí a postupují na západ, proto tu nebývají tak časté a tak intenzivní jako např. v Karibiku, nicméně je nelze podceňovat! V tuto dobu se nedoporučuje plout jinde než po Společenských ostrovech. Ne, že vás tam bouře minou, ale alespoň je zde pár relativně bezpečných přístavů…

Společenské ostrovy

Společenské ostrovy pojmenoval největší mořeplavec všech dob, kapitán James Cook jako Society Islands. Podle některých zdrojů na počest Britské Královské společnosti, která stála za jeho objevnými plavbami do Pacifiku. Cook sám však uvádí v lodním deníku, že ostrovy tak pojmenoval protože leží “společně jeden vedle druhého”. To se dá docela chápat, protože v obrovské rozloze Tichého oceánu leží tyto ostrovy na dohled, nebo takřka na dohled. Patří sem ostrovy Mehtia, Tahiti, Moorea, Maiao, Tetiaroa – jako Návětrné a Huahine, Bora-Bora, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Tupai, Mopelia, Scilly, Motu One jako Závětrné. Společenské ostrovy jsou také oblastí, kam míří většina turistů a kde se můžete plavit s pronajatou jachtou i vy!

Mají pro to všechny předpoklady. Tahiti je centrem celé této oblasti a jediným místem, kam míří mezinárodní lety z celého světa. Je také jediným místem, kde se dá “všechno” koupit. Ostatní ostrovy už jsou jen více a více odlehlé… Přeplavby mezi těmito ostrovy se pohybují od 5 Nm do 70 Nm, takže se dá vyjít i pouze s denními přejezdy a zároveň je tato oblast vcelku dobře zmapovaná, takže některé dojezdy se nechají naplánovat i po západu slunce.

Tuamotu

Když si vybavím Tuamotu, vždy si vzpomenu na slova, která jsem slyšel dávno před tím, než jsem tudy sám plul: ,,Tuamotu jsou krásný, ale nejsou vidět!” A pak, jak se blížíme k prvnímu atolu: 10 mil do cíle a nic… 5 mil do cíle a nic… 2 míle do cíle… palmy! Jako by rostly jen tak z moře! Před érou GPS to byla noční můra všech navigátorů!

Souostroví Tuamotu se nachází přibližně 180 Nm severovýchodně od Tahiti v délce asi 1500 km a táhne se jihovýchodním směrem. Jde o největší řetězec korálových atolů na světě! Nejvyšší místa těchto ostrovů mají nadmořskou výšku jen několik málo metrů, nejvyšší místo je bezejmenný bod 6 metrů nad hladinou moře…

Pokud se vydáte s plachetnicí na Tuamotu, budete potřebovat více času. Ze společenských ostrovů to bývá nepříjemná plavba proti větru a vlnám. Noční přejezdy mezi atoly nejsou problém, ale je potřeba dobré načasování pro vjezd přímo do atolu. Vzhledem k nepřesným mapám se po atolech můžete pohybovat pouze ve dne, kdy vidíte korálové hlavy a s velkou opatrností! Mapy většinou uvádějí použitelný koridor ke kotvišti a zbytek jsou bílá místa! Unsurveyed area… není vyjímkou, že přijedete na kotviště, kde mapa uvádí 6 m hloubku a ve skutečnosti je tam 30 m! Čtěte pečlivě navigační příručky, ty bývají přesnější!

Markézy

Moje vzpomínka na Markézy je trochu jako ve snu… Představte si 3200Nm… 24 dnů nonstop plavby širým oceánem… Ráno vyhlížíte mraky, ze kterých postupně rozlišujete kontury ostrova… Je to pohádkový ostrov, je obrovský a jeho vrchol ční nad mraky ale je to stále jen ostrov… Přijíždíte blíže a vidíte, jak se o obrovské a nepřístupné útesy tříští oceánský příboj… A odpoledne zakotvíte v zátoce snů na Hiva Oa…

Na Markézy se sice dá dostat i na lodi ze Společenských ostrovů, ale je to náročná plavba a to jak časově, tak i počasím. Zhruba 800 Nm z Tahiti a to proti větru, vlnám a proudu. Pokud mohu doporučit – sem už neplout pronajatou lodí, ale při návštěvě Polynésie si sem odskočte na dva dny z Tahiti letadlem!

Markézy jsou ostrovy, keré se hodně liší od ostatních. Markézy jsou mnohem nepřístupnější, ostrovy jsou vyšší a drsnější než jinde, nemají vnější barierový útes a ani lagunu. Liší se i zdejší kultura – jazyk, tance, kuchyně… Pokud by nepatřily pod Francouzskou Polynésii, určitě by je všichni považovali za úplně jinou zemi a místní lidé to vidí podobně.

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Polynésii, určitě se na nás obraťte! Plavbu můžeme kompletně realizovat, nebo vám pomůžeme vše připravit a naplánovat!

Doporučená plavba:

Ideálním místem pro pronájem lodi v Polynésii je ostrov Raiatea, kde sídlí hned několik charterových společností. Z Raiatei, která leží strategicky téměř uprostřed těchto ostrovů se pak můžete vydat na ideálně dvoutýdenní plavbu po ostatních závětrných ostrovech – Huahine, Tahaa, Bora Bora a Maupiti. Na této plavbě vás čekají pohádkové ostrovy uprostřed atolů, obklopených korálovými ostrůvky motu. Tmavě modrý Pacifik se střídá s atoly s vodou ve všech odstínech modré, zelené až po žlutou. V moři potkáte velké množství ryb, žraloků a rejnoků, ale snadno tu potkáte i manty a velryby! Polynésané jsou velice přátelští a nikde jinde na světě se pravděpodobně nebudete cítit tak bezpečně.
Jak jsem se již zmínil, leží Raiatea přibližně uprostřed této lokality, takže základní otázkou pro plánování jak plavbu začít, bude záležet hlavně na počasí. Pokud se rozhodnete pro návštěvu atolu Maupiti, budete potřebovat mírné moře s větrem pod 15 uzlů a vlnami méně než 1,5m – jinak se s charterovými loděmi do úzkého a návětrného passu nesmí, takže plavbu naplánujte právě podle toho.
Vezmeme tuto plavbu tedy postupně po ostrovech, míst ke kotvení je všude mnoho. Která ale nevynechat?!

Raiatea – je největším závětrným ostrovem a sdílí společný atol ještě s ostrovem Tahaa. Vyplutí z Raiatei je docela stylové i z jiného důvodu, a to, že Polynésané podle všeho vyplouvali na své objevné plavby právě z Raiatei. Původní jméno ostrova je Havaiki a právě odtud byly dále osídleny Hawajské ostrovy, ale třeba i Nový Zéland! Na ostově se nachází vícero archeologických nalezišt, ale rozhodně nejdůležtějším a nejslavnějším je marae Taputaputea. Raiatea je velmi kopcovitý ostrov s vrcholem nad 1000m nad mořem, několika vodopády a po jeho obvodu prakticky nejsou žádné pláže. S plachetnicí nebo katamaránem však můžete navštěvovat překrásné motu po obvodu laguny a najdete tu i mnoho pěkných potápěčských lokalit. V hlavním městečku Uturoa, které leží nedaleko od všech marin, funguje několik menších dobře zásobených supermarketů, ve kterých je dobré nakoupit převážnou část proviantu na plavbu. Při plavbě kolem severní části ostrova je potřeba dávat pozor na zakázanou zónu okolo letiště a celkově dávat pozor na velké množství korálových útesů uvnitř laguny. Raiatea se nedá celá obeplout vnitřní lagunou a na západní straně ostrova budete muset vyjet na volné moře. Všechny vyznačené passy okolo Raiatei jsou bezpečné.

Baie Faaroa – hluboká a bezpečná zátoka s několika bójemi ke kotvení. Voda v zátoce je sice kalná, ale zátoka nabízí možnost výletu do jediné „splavné“ řeky na ostrovech.

Baie Opoa – zátoka vhodná k výletu na Marae Taputaputea. To je asi nejposvátnějším místem celé Polynésie!

Motu Oatara – malinký ostrůvek motu s fantastickým šnorchlováním.

Motu Naonao – další krásný ostrov s nádherným kotvištěm. Motu Naonao je však soukromé a vstup na ostrov je zakázán. Místo je vhodné pouze pro denní kotvení a na noc je potřeba přejet do zátoky Tautau, kde je pro tento účel několik volných bójí.

Motu Toamaro – pěkné a bezpečné kotviště na západní straně Raiatei, stojí se na bójích severně od motu. Na pobřeží je restaurace Fare Vai Nui, která je považována za nejlepší restauraci na ostrově.

Tahaa – leží v těsné blízkosti ostrova Raiatea a je oslavován jako ostrov vanilky. S vanilkou to tu však není vůbec jednoduché! Ta je totiž uměle importovaná a na ostrovech chybí hmyz nebo ptáci, kteří ji dokáží opylit – takže vše se tu dělá ručně! Každý jednotlivý květ! Nejvíc vám o tom poví sympatický Francouz Alain. Na Tahaa žije přes 30 let a ve svém Land Roveru tu pořádá poznávací výlety po ostrově. Ostrov je opravdu krásný a působí velmi ospalým dojmem. Mimo plantáží s vanilkou jsou tu i tři perlové farmy. U každé z nich se můžete zastavit a dozvědět se více o kultivaci Tahitských perel, samozřejmě si zde perly můžete i koupit.

Baie Hurepiti – je hluboká a bezpečná zátoka. V zátoce je několik bójí, kde necháte loď a odkud se s Alainem vydáte na jeho Vanilkovou túru po ostrově. Výlet není jen o vanilce, ale v podstatě o všem, co na ostrově roste. Dozvíte se také spoustu zajímavostí o historii a osidlování Pacifických ostrovů.

Motu Maharare – krásné kotviště poblíž několika korálových ostrůvků motu. Zajímavostí je šnorchlování podél motu Maharare, kdy od vnější bariéry neustále proudí moře směrem do laguny. Stačí dojít na konec ostrova a zpět se nechat nést proudem, pak už jen pozorovat barevný podmořský svět kolem. Večer je odtud nádherný západ slunce se siluetou Bora Bora v pozadí.

Baie Vaiorea – stojí jen za krátkou zastávku a návštěvu perlové farmy. Farma „Ia Orana“ se pyšní tím, že je největší na souostroví, ale pořád je to jen nenápadný domeček na kůlech. Zajímavostí je, že si tu po dohodě můžete vyhlédnout tu svou „perlorodku“ přímo pod vodou!

Motu Mahaea – nádherné kotviště na návětrné straně ostrova. Motu Mahaea je sice soukromé, ale neobydlené a návštěva většinou není problém. Šnorchlování je super!

Baie Haamene – hluboká zátoka bezpečná pro kotvení. Hlavním lákadlem je tu restaurace „Maitai“ a provozuje ji Francouz Bruno. Podle průvodce se doporučuje rezervace místa, ale šetřete čas – Bruno telefony stejně nebere! 🙂 Zato jídlo je fantastický a pro milovníky whisky zde najdete několik desítek druhů! K večeři doporučuji Mahi Mahi se stylovou vanilkovou omáčkou!

Huahine – leží jako jediný východně od Raiatei a je vzdálen přibližně 20 Nm. V podstatě jde o dva divoké ostrovy ležící těsně vedle sebe v jednom atolu a spojené mostem. Podle některých se jedná o nejkrásnější ze závětrných ostrovů, já bych to osobně hodnotit nechtěl… Mě se tu totiž líbí všude! S lodí se většinou pluje pouze po západní části úzké laguny, kam zajedete jedním ze dvou možných passů poblíž hlavního městečka Fare. Z východní strany jsou sice další dva bezpečné passy, ale dále lagunou se v podstatě plout nedá a jižní pass se nedoporučuje.

Fare – místo na kotvení najdete hned severně od passu Avamoa před vesnicí Fare. Kotví se u hezké pláže a můžete si vybrat mezi mooringy a vlastní kotvou. Na břehu je restaurace Huahine Yacht Club, kde můžete využít molo pro dinghy a případně dotankovat vodu. Ve vesnici Fare je dobře zásobený supermarket SuperU. Doporučuji tu půjčit skútry a vydat se na výlet po obou ostrovech Huahine!

Motu Vaiorea – ostrov v ústí zátoky Port Bouraine, jižně od motu najdete několik volných bójí. Je to místo, které má krásné panorama a je tak nějak více zelené… Na mysu jižně od ostrova, pod horou Teapaa najdete malou pláž, na které dříve stál údajně nejkrásnější hotel Polynésie! Hotel Hana Iti, ten ale odnesl hurikán…

Avea Bay – rozlehlá a dobře chráněná zátoka na jihu Huahine. Na břehu je jachtařům přátelsky naladěný resort Chez Tara, kde můžete použít jejich molo k vylodění a kde si můžete dát výbornou večeři. Jižně od resortu je krásné šnorchlování s možností potkat manty a na břehu stojí zachovalé marae.

Bora Bora – Jako dítě jsem měl doma nějakou pohádku, ve které byl namalovaný „pohádkový tropický ostrov“. Byla to vysoká skála s bujnou vegetací a stála uprostřed barevné laguny. Na vrcholku seděl mráček s duhou a hned vedle svítilo na pláž sluníčko… Když budete mít jen trochu štěstí, tak přesně tento neskutečný pohled můžete vidět na Bora Bora! Bora Bora leží zhruba 15 Nm severozápadně od Raiatei a do laguny se dostanete passem Teavanui na západní straně atolu. Tento pass je široký a hluboký, je dokonce tak bezpečný, že je možné ho plout na plachty v obou směrech! Na Bora Bora najdete mnoho hotelů a restaurací převážně špičkové kvality, ale na druhou stranu vás překvapí, jak poměrně chudě zde žijí místní. V laguně opět najdete velké množsví kotvišť, lokalit na šnorchlování a potápění, opět uvidíte manty i žraloky…

Motu Toopua – hned první místa na kotvení jsou jižně od passu Teavanui u motu Tapu a další západně od motu Toopua. Tady můžete vidět manty a žraloky. Pravidelně se sem vydávají místní s turisty na krmení rejnoků a žraloků, ke kterému se můžete snadno přidat.

Baie de Povai – je veliká a hluboká zátoka. Několik bójí najdete před molem slavné restaurace Bloody Mary. Místo je vhodné právě pro návštěvu této restaurace. Bloody Mary je prostě restaurace, kterou si stejně jako všichni ostatní VIP hosté na Bora Bora nesmíte nechat ujít! Včasná rezervace je nutností!

Bora Bora Yachtclub – je jedno z nejbezpečnějších a nejklidnějších kotvišť na Bora Bora. Je tu dostatek bezpečných bójí a zázemí v příjemném yachtclubu. Můžete se tu dobře navečeřet, dát si drink, ale klidně můžete jen využít WiFi a dotankovat vodu. Místo je vhodné pro pěší výlet do Vaitape.

Motu Tupe – nádherné kotviště na mělké vodě obklopené luxusními resorty. V dosahu na dinghy najdete čistící stanici mant a pěkný útes pro šnorchlování a potápění.

Taurere – další krásné a bezpečné kotviště v nejodlehlejším místě Bora Bora. Jihovýchodně od ostrova je nádherné šnorchlování a dobré místo potkat rejnoky siby skvrnité.

Maupiti – leží cca 25 Nm od Bora Bora je nejzápadněji položeným a přitom ještě dostupným atolem. Působí ze všech míst nejodlehlejším dojmem a turisté ho většinou míjí. To platí i o většině charterových lodí. Asi hlavním důvodem, proč sem jachtaři moc nejezdí je velmi náročný Onoiau pass do laguny. Ten je pro charterové lodě zakázaný při větru nad 15 Kts a vlnách nad 1,5m. Pro zkušené a znalé místa se pro zalamující vlny stává opravdu neprůjezdným při větru nad 20 uzlů. Pro vysvětlení je to tak, že vlny z oceánu se přelévají přes korálové útesy kolem obvodu celého atolu a neustále plní lagunu vodou, která odtéká právě jen přes hlubší pass z laguny ven. Na Maupiti je ten problém, že je zde pouze jeden pass a tak všechna ta voda vytéká právě tudy. A teď si představte, že tento pass je hluboký cca 11m a široký cca 100m! Proudy v něm dosahují rychlosti až 7 – 8 Uzlů a do toho se z oceánu tlačí vysoké vlny proti proudu… Já byl při vjezdu dost nervózní i za klidnějších podmínek, protože přes zalamující se vlny není hlubší voda v passu moc vidět a loď se jen velmi těžko drží v přímém směru! Spoléháte se pouze na dva kůly určující náměr a zelený vjezdový maják, který je však umístněn o kus dál na útesech… Na Maupiti najdete v zásadě jen dvě bezpečné kotviště, jinak je potřeba se pohybovat pouze ve značené plavební dráze.

Motu Pitihahei – první místo je hned po průjezdu passem západně od ostrova. Je to jen kousek od vyznačeného místa se zákazem kotvení, kde mají manty svou čistící stanici a kde máte velkou šanci je také potkat.

Pauma – druhé místo na kotvení je mezi kostelem ve vesnici Pauma a jihem motu Tuanai. Jsou tu i tři mooringy, ale doporučuji zakotvit na vlastní kotvu v hloubce okolo 3m. Je tu spoustu místa a s dostatkem řetězu máte jistotu, že se loď ani nehne. Odsud se můžete vydat na průzkum ostrova. Můžete si půjčit kola a vydat se kolem ostrova a rozhodně doporučuji výšlap na nejvyšší kopec, odkud je úplně dokonalý výhled kolem celé laguny.

Tupai – atol nazývaný pro svůj tvar „srdcem Pacifiku“ leží přibližně 10 mil severně od Bora Bora a je bez možnosti vjezdu do laguny. Osobně jsem na Tupai nebyl, takže bych rozhodnutí tam plout nechal pouze na vás, jen s tím že bych to úplně nedoporučil. Myslím, že rozhodnutí navštívit tento atol bych spojil pouze s touhou po plavbě na volném moři, kdy si tam odskočíte z Bora Bora jen na několikahodinovou denní zastávku. Vítr budete mít většinou příznivý, ale může se stát, že na závětrné straně Tupai ani nezakotvíte!

Pokud se rozhodnete pro plavbu na Tahiti, určitě se na nás obraťte a pomůžeme vám vše připravit!





Tato stránka je chráněna reCAPTCHA a Google Zásady ochrany osobních údajů a platí smluvní podmínky .