Karibik

Reggae, rum a krásné pláže… k tomu vlahý pasát a ideální podmínky pro yachting takřka každý den… Karibik bude asi první destinace, která vás napadne při plánování zimní dovolené na lodi!

Karibské moře se nachází v tropické oblasti střední Ameriky, a jak jsem se již zmínil, pro většinu jachtařů je známé jako ideální zimní destinace. Karibské moře a vůbec cestu tam i zpět pres Atlantik objevil Krištof Kolumbus v roce 1492 a od těchto dob v podstatě stejnou trasu zopakovali tisíce jachtařů! Cílem většiny z nich je právě zimní sezóna v této oblasti! Tento typ jachtařů tu najdete dodnes, ale mezitím se stal Karibik i nejvyhledávanější charterovou destinací na světě, kde máte na výběr tisíce lodí k pronájmu a to z mnoha více či méně známých míst! Popsat ho zde celý je pro jeho rozlohu v podstatě nemožné, ale postupně se pokusím popsat jednotlivé oblíbené destinace.

Počasí v Karibiku.

Karibské moře je součástí Atlantického oceánu a leží na severní polokouli. To znamená, že zima a léto zde částečně kopíruje roční období v Evropě. Tedy s tím rozdílem, že tady je z našeho pohledu pořád léto… tak kde je rozdíl!?

Karibik leží v pasátové oblasti Atlantiku severně od rovníku. Pasát je vítr, který vane celý rok jedním směrem a pasát v teto oblasti patří mezi ty nejsilnější a nejspolehlivější. Jeho intenzita je na vrcholu právě v zimě, kdy vane poměrně spolehlivě okolo 10 az 25 uzlů ze severovýchodnu. V zimních měsících a to od prosince do dubna tu nehrozí žádné nebezpečí. Pasát sebou v tuto dobu jen občas donese dešťový mrak se zesílením větru (Squalls), který většinou během půl hodiny pomine. Vyjímečně přinese delší déšť, ale tomu se z pravidla vyhnete, když přejedete k menším a nižším ostrovům. Pasát je většinou nejsilnější na úrovni Malých Antil a poblíž Nizozemských Antil a mysu ….., částečně pak slábne směrem na sever a u pobřeží střední Ameriky.

Problém zde nastává během května a s nástupem léta. Pasát slábne, přibývá srážek, moře se otepluje a nastupuje sezona hurikánů! Hurikán je tropická bouře ničivých rozměrů. Vzniká z tlakové níže, které v létě narušují pasátní oblast a sunou se Atlantikem. Přitom nabírají na síle, kterou jim dodává právě vysoká teplota moře. Za hurikán se považuje bouře s větrem od 117km/h, ale jsou i hurikány s větrem okolo 300km/h! Doprovází je velké množství srážek a vlny vysoké až 16m! Hurikán (tropické bouře jinde zvané Tajfun, Wili Wili..) je asi nejhorší druh bouře schopný rozbít loď na volném moři! Vědomě bych do něj neplul ani s Ferou! Výhodou dnešní doby jsou slušné předpovědi počasí. Ty hlídají každý pokus přírody a když už se nějaká tropická bouře objeví, je okamžitě monitorována a předvídá se její možná intenzita a trasa. V takovém případě okamžitě vyhledejte “bezpečný”přístav nebo kotviště. Pokud budete v tuto kritickou dobu na charterové lodi, postupujte podle pokynů společnosti která vám loď pronajala!

Pronájem lodí v Karibiku funguje celoročně, ale nejlepší sezona je od prosince do dubna.

 

Doporučená plavba Martinik, St. Lucia, Sv. Vincent and the Grenadines, na dva týdny:

Den první: Přílet na Martinik a převzetí lodi v Le Marin. Pokud vyjde čas, na nic nečekejte, rychle a dobře se zásobte v supermarketu Leader Price, vyřiďte celní formality a vyplujte ven ze zátoky Le Marine k pláži u St. Anne a tam si užijte zbytek dne.

Den druhý: ráno na nic nečekejte a vydejte se na jih na 20 nm vzdálenou St. Lucii. Doporučuji zátoku u Soufriere Bay, kde můžete vyřídit celní formality a potom se vydat na návštěvu městečka. Zajímavostí jsou zde horké prameny s lázní na koupání. Celé této oblasti St. Lucie dominují dva sopečné kopce – Pytony. Jsou to dvě zhruba 300?m vysoké homole, které tvoří to nejznámější a jedinečné panorama St.Lucie. Mezi Pytony je nádherná zátoka ke kotvení. Nikdy nezapomenu na tajemnou atmosféru, která tu v noci panuje.

Den třetí: přejezd ze St. Lucie na Bequii. Bequia je romantický ostrov patřící pod Sv. Vincent & Grenadines. Je to ostrov známý všem jachtařům plavícím se po Karibiku, kteří sem vždy a znovu rádi zavítají. Důvodů je mnoho a těžko říct, který je tím hlavním… Je tu celnice, velká a dobře chráněná zátoka ke kotvení, plno pěkných barů a restaurací… Hlavní zátoka ke kotvení se jmenuje Port Elizabeth a je vždy plná lodí. Jsou tu ale dvě krásné pláže a většina života na Bequii se odehrává právě zde. Má oblíbená restaurace se jmenuje Frangipani, ale výběr je poměrně velký. Druhou možností ke kotvení, je zátoka Friendship Bay, která je na jihovýchodní straně ostrova. Tady bývá docela volno, opět najdete fajn pláž a restauraci.

Den čtvrtý: Z Bequie se vydejte na ostrov Mustiqe. Mustiqe nabízí nejednu krásnou pláž, ale hlavně je znám jako ostov bohatých a slavných. Cestou tam, nebo při odjezdu se můžete zastavit na ostrově Baliceaux , kde kromě krásného výhledu najdete i plno suchozemských želv.

Den pátý: Z ostrova Mustiqe se vydejde na nejjižnější ostrov této trasy – Union. Předtím můžete ještě zakotvit na koupání u pláže na ostrově Palm Island, který je už těsně před Clifton Bay na Unionu . Clinton Bay je nejnavštěvovanější kotviště na Unionu, je chráněné korálovým útesem kolem dokola a pozor na útes uprostřed zátoky! Na vnějším útesu tu najdete “Happy Island”, což je ostrůvek uměle vytvořený ze stovek mušlí! Vnitřek je vysypán pískem a slouží jako restaurace. Na pobřeží je vesnička s dalšími restauracemi, obchodem a celnicí. Večer tu pak musíte vyrazit na “steelband” a dobrou večeři! Pro ty co o steelbandu ještě neslyšeli – jde o kapelu hrající na různě uřezané a zprohybané plechové sudy. Tradice této hudby pochází z dob otroctví, kdy hudebně nadaní černoši dovezení do této oblasti hledali na co hrát. Tak vznikl steelband a jeho typicky Karibské rytmy! Také si nenechte ujít vyhlídku z opevnění na vrcholu nad letištěm – Tobago Cays, Mayreau, Palm Island a Carriacou odsud máte jako na dlani!

Den šestý: Union je od jižního vjezdu do Tobago Cays jen asi 4 míle. Je dobré jet tak, aby bylo slunce již vysoko a vy tento vjezd mezi útesy dobře uvidíte! Tobago Cays je vlastně jediná laguna na této plavbě chráněná kolem dokola korálovým útesem. Uprostřed laguny jsou 4 ostrovy a další, Petit Tabac je vně. Tobago Cays jsou hlavně o koupání a šnorchlování. Korálové útesy a mělké písečné dno společně tvoří tu nejlepší barvu moře jakou si pro Karibik umíte představit!

Den sedmý: Na Tobago Cays ze západní strany navazuje ostrov Mayreau. Na severu Mayreau je krásná zátoka, kde si v baru pod palmami dejte pinacoladu nebo jiný koktejl… Pak už jen sledujte moře a lodě… jak prohlásil jeden člen mé posádky: “ono to opavdu existuje! ” Doporučuji si Mayreau projít pěšky. Na kopci je romantický kostel s výhledem na Tobago Cays a okolí…

Den osmý: Další možností po Mayreau je ostrov Canuan. Párkrát jsem tu sice kotvil, ale nějak nás to tu neoslovilo a tak Canuan zůstal stranou našeho zájmu. Prý je zde pěkná návětrná strana ostrova, ale za celá ta léta jsem tu nikdy nebyl… a tak pokračujeme dál až na St . Vincent! Já většinou končím nejdříve v romantické zátoce Petit Bayahut. V té je jen jeden malý resort a spoustu krásných koutů kolem, včetně několik super míst na potápění.

Den devátý: St. Vincent je poměrně velký a je jedním z mých nejoblíbenějších v Karibiku. Je hlavním ostrovem státu Sv. Vincent and the Grenadines a najdete tu hlavní město Kingstown. Ostrov působí divoce a exoticky! Svatý Vincent nabízí větší množství zátok ke kotvení a výletů, a najdete tu i docela fajn marinu společnosti SunSail. Tato marina je na jihu ostrova a je chráněna korálovými útesy se dvěma vjezdy. Můžete stát v marině, nebo na boji před marinou. Další možností je kotvení za Young Islandem. Tyto dvě místa jsou vhodné pokud se chystáte vydat do Kingstownu nebo na letiště. Dál je k doporučení již zmíněná zátoka Petit Bayahut a já osobně většinu výletů podnikám ze zátoky Wallilabou Bay. Ve Wallilabou Bay bylo filmové “městečko”, kde se točili Piráti z Karibiku! Dál směrem na sever je ještě Cumberland Bay a Chteaubelair Bay.

K pozemním výletům na Sv.Vincentu rozhodně doporučuji trek na sopku! Je to náročný, ale krásný výšlap plný překvapení… Dále po ostrově najdete několik pěkných vodopádů a hlavní město Kingstown také stojí za to. Myslím, že je dobré vzít si někoho místního jako průvodce, na sopku je to víceméně nutnost. Doprava po ostrově je v mikrobusech pro “neomezený” počet osob…

Den desátý: přeplavba ze Sv. Vincentu na St. Lucii. Při cestě zpět bych doporučil zastávku v Marigot Bay. Marigot Bay bývala podle mého názoru nejromantičtější zátoka v Karibiku…, ale “pokrok” se nezastaví před ničím a tak je dnes obestavěná luxusními resorty a marinou. Výhodou je, že se zde opět snadno odbavíte a můžete doplnit vodu a palivo. Pro ty, kdo to tu neznal před 20 lety je pak zátoka stále krásná!

Den jedenáctý: St. Lucie – volný den na průzkum Sv.Lucie. Odpoledne, nebo navečer můžete přejet dál na sever do zátoky Rodney Bay.

Den dvanáctý: Přeplavba ze St. Lucie na Martinique. Můžete jet rovnou do zátoky Le Marin či St.Anne, vyřídit celní formality a připravit si poslední den na výlet po ostrově, nebo si zajeďte kousek dál k zátoce Anse Mitan. Záleží, jestli chcete být jen na lodi nebo podniknout poslední den výlet po Martiniku.

Den třináctý: Martinique. Jak jsem psal výše, buď si ještě projedete pobřeží od Anse Mitan, kolem Diamantu a skončíte večer v Le Marin, nebo už jste v Le Marin a vydáte se na výlet po Martiniku. A kam se vydat po Martiniku? Možností je tu dost, najdete plno pěkných pláží na návětrné straně ostrova, všelijaké plantáže a hlavně spoustu destilérií! Rum se na Martiniku vyrábí všude… Něktré destilerie jsou lepší než jiné – ale proč si je neobjet všechny a podívat se? Ochutnat? Pak už je jen otázkou, jestli si vzít auto s řidičem nebo bez… Jezdí se tu poměrně klidně a po pravé straně jako u nás, ale ten rum…

Den čtrnáctý: Martinique – vrácení lodě a odlet.

 

Pokud se rozhodnete pro plavbu v Karibiku, určitě se na nás obraťte a pomůžeme vám vše připravit!





Tato stránka je chráněna reCAPTCHA a Google Zásady ochrany osobních údajů a platí smluvní podmínky .